ටෙක්සාස් හි හොඳම දර්ශනීය ධාවක 10 ක්
අන්තර්ගතය
ටෙක්සාස් භූ දර්ශනයේ වැඩි ප්රමාණයක් මානව බලපෑමෙන් නොනැසී පවතින අතර, එය ස්වභාව ධර්මය ගෙන එන සුන්දරත්වය ගවේෂණය කිරීමට සුදුසුම ස්ථානය බවට පත් කරයි. ප්රාන්තයේ ශුෂ්ක කාන්තාරවල සිට ඝන වනාන්තර දක්වා ඉතා විවිධ වූ භූමි ප්රදේශ සහ වන ජීවීන් සිටින අතර, ලෝන් ස්ටාර් ප්රාන්තයේ දර්ශනීය මාර්ග බොහොමයක් කෙටි කාලයක් තුළ එකකට වඩා සංචාරකයින් රැගෙන යයි. මෙම විවිධත්වය නිසා මෙහි පසුපස මාර්ග සහ මහාමාර්ග ගවේෂණය කිරීම විශේෂයෙන් උද්වේගකර වන අතර, මෙම පදික සහ එතරම් පදික නොවන ජාල ඔස්සේ තිත් ඇති නගර ඒවායේ පිරිනැමීම්වල සමානව වෙනස් වේ. මෙම ශ්රේෂ්ඨ රාජ්යය පිළිබඳ ඔබේම ගවේෂණයක් කරන විට, මෙම ප්රියතම මාර්ගවලින් එකක් උත්සාහ කිරීම සලකා බලන්න:
#10 - නැතිවූ Maples
ආරම්භක ස්ථානය: කර්විල්, ටෙක්සාස්
අවසාන ස්ථානය: ලොස්ට් මේපල්ස්, ටෙක්සාස්
දිග: සැතපුම් 52
හොඳම රියදුරු සමය: සියලුම
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
Kerrville සහ Lost Maples අතර මාර්ගය සරත් සෘතුවේ දී ගස්වල වර්ණය වෙනස් වන විට විශේෂයෙන් අලංකාර වන නමුත් වසර පුරා ගමන් කළ හැකිය. සංචාරකයින් උනන්දුවක් දක්වන බොහෝ ආකර්ෂණීය ස්ථාන තිබේ. මාර්ගය මුලින්ම ග්වාඩාලුපේ ගඟේ මූලාරම්භය අනුගමනය කරන අතර පසුව ලොස්ට් මේපල්ස් වෙත දිවෙන පටු කැනියමක් හරහා ගමන් කරයි. ඉතිරි කිරීමට කාලය ඇති සංචාරකයින්ට Kerrville හැර යාමට පෙර Hunt හි Stonehenge II ප්රදර්ශනය හෝ ඇමරිකාවේ Cowboy Artists Museum බලන්න.
#9 - ඩයිනොසෝරයෙන් පසු
ආරම්භක ස්ථානය: ක්ලෙබර්න්, ටෙක්සාස්
අවසාන ස්ථානය: ඩයිනොසෝර් නිම්නය රාජ්ය උද්යානය, ටෙක්සාස්.
දිග: සැතපුම් 29
හොඳම රියදුරු සමය: සියලුම
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
මෙම මාර්ගය අනුගමනය කරන අයට සැබෑ ඩයිනෝසෝරයන් නොපෙනේ, නමුත් ඔවුන් ගමන් කරන්නේ එවැනි බලගතු ජීවීන් වරක් සැරිසැරූ ස්ථානවලට බව ඔවුන්ට සහතික විය හැකිය, ඒ අතරමඟ ඇති ස්ථානවලින් සොයාගත් පොසිල සාක්ෂි මත පදනම්ව. අද, මෙම කලාපය කඳු බෑවුම් සහ වසන්ත සමයේ වල් මල් සඳහා මෙන්ම බ්රසෝස් ගඟ දිගේ කඳු නැගීමේ මංපෙත් සඳහා ප්රසිද්ධය. ඩයිනොසෝර් නිම්නයේ රාජ්ය උද්යානයේ සංචාරය අවසානයේදී, අපට සහ සමස්තයක් ලෙස කලාපයට පෙර මෙම භූමිය ඇවිද ගිය ජීවීන් ගැන අමුත්තන්ට වැඩිදුර ඉගෙන ගත හැකිය.
#8 - පැරණි ටෙක්සාස් අධිවේගී මාර්ගය 134.
ආරම්භක ස්ථානය: Dangerfield State Park, Texas.
අවසාන ස්ථානය: කැඩෝ ලේක්, ටෙක්සාස්
දිග: සැතපුම් 59
හොඳම රියදුරු සමය: සියලුම
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
පැරණි ටෙක්සාස් අධිවේගී මාර්ගය 134 හි දර්ශන වසර පුරා දර්ශනීය ය, නමුත් බොහෝ අය එය වැටීම තුළ කොළ වෙනස් කිරීමේදී එය අගය කරති. මාර්ගය ලෝන් ස්ටාර් වානේ මධ්යස්ථානය හරහා ගමන් කරන නමුත් O'Pines විල සහ ඓතිහාසික ජෙෆර්සන් දර්ශන සමඟ ඉක්මනින් ස්වභාවික සුන්දරත්වය වෙත ආපසු පැමිණේ. චාරිකාව Caddo Lake හිදී අවසන් වූ විට, ජලය වටා ඇති උස සයිප්රස් ගස් නැරඹීමට අමුත්තන්ට ආරාධනා කරනු ලැබේ.
අංක 7 - යක්ෂයාගේ කොඳු නාරටිය
ආරම්භක ස්ථානය: සුදු, ටෙක්සාස්
අවසාන ස්ථානය: සුදු, ටෙක්සාස්
දිග: සැතපුම් 57
හොඳම රියදුරු සමය: සියලුම
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
මෙම දර්ශනීය රිය පැදවීම බැල්කනස් දෝෂය, පෙරළෙන ගම්බද ප්රදේශ සහ ඕක් සහ පතොක් ශාක මිශ්රණයක් පිළිබඳ තේජාන්විත දසුන් ලබා දෙන අතර, එය සැබවින්ම කැපී පෙනෙන දේවල් වඩාත් විචිත්රවත් ස්වභාවයකින් යුක්ත වේ. මෙම කලාපය ස්වදේශික ඇමරිකානුවන්, ස්පාඤ්ඤ ෆ්රියර්ස් සහ කොන්ෆෙඩරේට් සොල්දාදුවන්ගේ අවතාර කථාවලින් පිරී ඇති අතර, ඔවුන්ගේම වර්ණවත් අනුවාදයන් පරිවර්තනය කිරීමට ප්රදේශවාසීන්ගෙන් ඉල්ලා සිටීම වටී. මෙම මාර්ගයේ ගමන් කරන සියලුම සංචාරකයින් සියලු වර්ගවල නිධන් සොයා ගත හැකි විම්බර්ලි හි පෞරාණික වෙළඳසැල් නැරඹීමට කාලය ගත යුතුය.
#6 - Bluewater Highway.
ආරම්භක ස්ථානය: සර්ෆ්සයිඩ් බීච්, ටෙක්සාස්
අවසාන ස්ථානය: ගැල්වෙස්ටන්, ටෙක්සාස්
දිග: සැතපුම් 40
හොඳම රියදුරු සමය: සියලුම
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
ටෙක්සාස් වෙරළ දිගේ මෙම ඇවිදීම කෙටි විය හැකි නමුත් දැකීමට බොහෝ දේ ඇත. මෙක්සිකෝ බොක්කෙහි මනරම් ජලය දෙස බලන විට, වැලි සහ කඳු මෙම මුහුදුබඩ ප්රදේශයෙහි යටින් පවතින ශ්රේෂ්ඨත්වය වැඩි කරයි. Surfside Beach යනු පසුගාමී නගරයක් වන අතර, ඔබ වඩාත් ජනාකීර්ණ ගැල්වෙස්ටන් වෙත යන විට ඔබට සංස්කෘතික කම්පනයක් අත්විඳිය හැකිය, නමුත් මෙම සංචාරයේ සෑම අඟලකටම එයටම ආවේණික වූ වෙරළබඩ අලංකාරයක් ඇත.
අංක 5 - කැනියොන් නිෂ්කාශනය
ආරම්භක ස්ථානය: කිටක්, ටෙක්සාස්
අවසාන ස්ථානය: කැනියොන්, ටෙක්සාස්
දිග: සැතපුම් 126
හොඳම රියදුරු සමය: සියලුම
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
මෙම මාර්ගයේ ගමන් කරන සංචාරකයින්ට ටෙක්සාස් තැනිතලාවේ එවැනි පුළුල් කිරීම් සහ සිත් ඇදගන්නාසුළු කැනියොන් දසුන් සමඟින් ඔවුන් අතීතයට ප්රවාහනය කර ඇති බවක් දැනේ. මෙම ඉඩම වරක් බයිසන්ගේ නිවහන වූ නමුත් මෙම රාජකීය සතුන් නැවත කිසි දිනෙක දැක නැත. කෙසේ වෙතත්, මඟ දිගේ මනුෂ්යත්වයේ සලකුණු කිහිපයක් ඇති විට ඒවා සිතීම අපහසු නැත. Mackenzie ජලාශය Palo Duro Canyon හි විශ්මයජනක දසුන් සඳහා පිටත්ව යාමට පෙර ඔබේ කකුල් දිගු කිරීමට හෝ විනෝද චාරිකාවක් කිරීමට කදිම ස්ථානයකි.
#4 - විස්මිත පර්වතය
ආරම්භක ස්ථානයස්ථානය: ලානෝ, ටෙක්සාස්
අවසාන ස්ථානය: ෆෙඩ්රික්ස්බර්ග්, ටෙක්සාස්
දිග: සැතපුම් 39
හොඳම රියදුරු සමය: සියලුම
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
මධ්යම ටෙක්සාස් හරහා ඇති මෙම විශේෂිත මාර්ගය, බ්ලූකැප් මල් පිපී තිබුණත් නැතත්, කලාපයේ වඩාත්ම සුන්දර එකකි. අසංඛ්යාත ඛනිජ වර්ගවල නිවහන වන එය පාෂාණ දඩයම් සඳහා අතථ්ය මක්කම ප්රදේශ හරහා ගමන් කරයි, නමුත් ඕනෑම කෙනෙකුට Enchanted Rock State Natural Area සහ Admiral Nimitz State Historic Park වෙතින් දර්ශනීය දසුන් අගය කළ හැකිය. මාර්ගය අවසානයේ ඇති ෆ්රෙඩ්රික්ස්බර්ග්, ජර්මානු පැරණි ලෝක චමත්කාරයෙන් පිරී ඇති අතර එය හරහා ගමන් කරනවාට වඩා වැඩිදුර ගවේෂණයට සුදුසුය.
#3 - Ross Maxwell Scenic Byway.
ආරම්භක ස්ථානය: ශාන්ත හෙලේනා, ටෙක්සාස්
අවසාන ස්ථානය: අන්තර් හුවමාරු TX-118 සහ TX-170
දිග: සැතපුම් 43
හොඳම රියදුරු සමය: සියලුම
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
බිග් බෙන්ඩ් ජාතික වනෝද්යානය හරහා මෙම ධාවනය, තනිකරම පාහේ කාන්තාර භූමි ප්රදේශයක් වුවද, විස්මිත ලෙස විවිධ භූ දර්ශන සහ වන ජීවීන්ගේ දසුන් සපයයි. ඇත්ත වශයෙන්ම, එක්සත් ජනපදයේ වෙනත් ඕනෑම ජාතික වනෝද්යානයකට වඩා මෙම උද්යානය පක්ෂීන්, වවුලන් සහ පතොක් විශේෂවල නිවහන වේ, එබැවින් වික්රමාන්විත පුද්ගලයින් ගවේෂණය කිරීමට සෑම අවස්ථාවක්ම ගත යුතුය. විශ්මයජනක දර්ශන සහ භූ දර්ශන ඡායාරූපකරණය සඳහා, හොඳම ස්ථාන කිහිපයක් වන්නේ Sotol Vista, Mule Ears සහ Santa Elena Overlooks ය.
#2 - ටෙක්සාස් හිල් රට
ආරම්භක ස්ථානය: ඔස්ටින්, ටෙක්සාස්
අවසාන ස්ථානය: නිව් බ්රවුන්ෆෙල්ස්, ටෙක්සාස්
දිග: සැතපුම් 316
හොඳම රියදුරු සමය: සියලුම
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
ටෙක්සාස් හිල් කන්ට්රි හරහා විවේකීව ගමන් කිරීම වසරේ ඕනෑම වේලාවක විශිෂ්ටයි, නමුත් වල් මල් පිපෙන වසන්තයේ එය වඩාත් සුදුසුය. මාර්ගය ඈතින් ඇති එඩ්වර්ඩ්ස් සානුව දෙසට පෙනෙන පරිදි පෙරළෙන ගම්බද ප්රදේශ හරහා ගමන් කරයි. Texas Longhorn හි නිවහන වන Lyndon B. Johnson State ඓතිහාසික උද්යානයේ සහ Sauer-Beckmann Farm හි නැවතීමට සංචාරකයින් දිරිමත් කරනු ලැබේ, එහිදී උද්යාන පරිවර්තකයන් අතීතයේ සිට ගත් කාර්යයන් සම්පූර්ණ කරන විට කාල පරිච්ඡේද ඇඳුමින් සැරසී සිටී.
අංක 1 - ගඟේ මාර්ගය
ආරම්භක ස්ථානය: ලජිටාස්, ටෙක්සාස්
අවසාන ස්ථානය: ප්රෙසිඩියෝ, ටෙක්සාස්
දිග: සැතපුම් 50
හොඳම රියදුරු සමය: සියලුම
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
එල් රියෝ ඩෙල් කැමිනෝ, රියෝ ග්රෑන්ඩ් හි දර්ශන සඳහා "ගංගා පාර" ලෙසද හැඳින්වේ, එය එක්සත් ජනපදයේ දර්ශනයක් පමණක් නොව, මෙක්සිකෝවේ දුරදිග යන දේශයන් ද ලබා දෙයි. මාර්ගය පුරාවෘත්ත ගංගාව සමඟ විශාල උසකින් ගමන් කරන අතර, කාන්තාරය සහ කැනියොන් භූ දර්ශන සඳහා බොහෝ ඡායාරූප අවස්ථා සපයයි. Presidio හි මාර්ගය අවසානයේ රාත්රිය ගත කිරීමට බලාපොරොත්තු වන නිර්භීත පුද්ගලයින් සඳහා, Marfa Lights Observation Deck යනු UFO ක්රියාකාරකම් හෝ රහසිගත හමුදා මෙහෙයුම් හා සම්බන්ධ අද්භූත ආලෝකයන් සඳහා නැරඹිය යුතුම දෙයකි.