කෙන්ටකි හි හොඳම දර්ශනීය චාරිකා 10 ක්
අන්තර්ගතය
- අංක 10 - මාර්ග 10 රට සංචාරය
- අංක 9 - රාජ්ය මාර්ගය 92
- අංක 8 - Red River Gorge Scenic Lane.
- අංක 7 - රතු ගඟ සහ නාඩා උමග.
- #6 - විශාල ලික් ලූප්
- අංක 5 - ඔහියෝ ගඟ සහ කඳුළු මාවත
- අංක 4 - Elk Creek Winery Loop.
- අංක 3 - ඩන්කන් හයින්ස් දර්ශනීය පටුමග.
- අංක 2 - පැරණි ෆ්රැන්ක්ෆර්ට් පයික්
- අංක 1 - ලින්කන් හෙරිටේජ් දර්ශනීය පටුමග
කෙන්ටකි "බ්ලූග්රාස් ප්රාන්තය" ලෙස හඳුන්වන්නේ මන්දැයි සොයා ගැනීමට වැඩි වේලාවක් ගත නොවේ, මන්ද සාරවත් පස නිසා තණකොළ කෙතරම් පොහොසත්ද යන්නයි. මෙම කලාපය එහි ධාවන ඉතිහාසය සහ බර්බන් නිෂ්පාදන මධ්යස්ථාන සඳහා ද ප්රසිද්ධය. මේ දේවල් පමණක් ප්රදේශයේ කාලය ගත කිරීම වටිනා සහ විනෝදජනක කරයි, නමුත් කෙන්ටකි වෙත ඇසට පෙනෙනවාට වඩා බොහෝ දේ ඇත. එහි ගංගා සහ රාජ්ය උද්යාන විනෝදාස්වාද අවස්ථා වලින් පිරී ඇති අතර මුවන්, තුර්කිය සහ එල්ක් වැනි වනජීවීන් සමෘද්ධිමත් වේ. අපගේ ප්රියතම කෙන්ටකි දර්ශනීය ඩ්රයිව් වලින් පටන් ගෙන, ප්රාන්තයට සමීප සම්බන්ධතාවයක් සඳහා, පරාජයට පත් වූ අන්තර් රාජ්ය මාර්ගයෙන් පසුපස පාරකට හෝ මංතීරු දෙකක අධිවේගී මාර්ගයකට යන්න:
අංක 10 - මාර්ග 10 රට සංචාරය
ආරම්භක ස්ථානය: ඇලෙක්සැන්ඩ්රියාව, කෙන්ටකි
අවසාන ස්ථානය: මේස්විල්, කෙන්ටකි
දිග: සැතපුම් 53
හොඳම රියදුරු සමය: වසන්ත, ගිම්හාන සහ සරත්
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
කෙන්ටකි ග්රාමීය සංචාරයක් සඳහා ස්වභාවධර්මයට හානියක් නොවන පරිදි, මාර්ග අංක 10 ට වඩා කිසිවක් සිදු නොවේ. කුඩා නගර සහ ග්රාමීය ගොවිපලවල් භූ දර්ශනයේ ආධිපත්යය දරන අතර වනාන්තර පැල්ලම් සහිත නිම්න ඇස පිනවයි. ඔහියෝ ගං ඉවුරේ පිහිටි විශාල නගරයක් වන මේස්විල් විශේෂයෙන් මනරම් වන අතර නගර මධ්යයේ ගංවතුර බිත්ති බිතුසිතුවම් මාලාවක් නගරයේ පොහොසත් ඉතිහාසය ලේඛනගත කරයි.
අංක 9 - රාජ්ය මාර්ගය 92
ආරම්භක ස්ථානය: විලියම්ස්බර්ග්, කෙන්ටකි
අවසාන ස්ථානය: පයින්විල්, කෙන්ටකි
දිග: සැතපුම් 38
හොඳම රියදුරු සමය: වසන්ත, ගිම්හාන සහ සරත්
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
මෙම ගස් වලින් වැසී ඇති මාර්ගයෙන් වැඩි කොටසක් ප්රාන්තයේ කඳු පාමුල හරහා ගමන් කරන අතර කෙන්ටකි රිජ් ප්රාන්ත වනාන්තරය හරහා ගමන් කරයි. බොහෝ ගම්බද ප්රදේශ ග්රාමීය වන අතර ඉන්ධන පිරවුම්හල් ස්වල්පයක් ඇත, එබැවින් ඔබේ සංචාරය ආරම්භයේදී හෝ අවසානයේ ඉන්ධන සහ ප්රතිපාදන ගබඩා කර ගන්න. Pineville හි, ජනප්රිය ඡායාරූප ස්ථානයක් වන අසාමාන්ය පාෂාණ සෑදීමේ චේන් රොක් දැකීමට ඔබට පයින් කන්ද තරණය කළ හැකිය.
අංක 8 - Red River Gorge Scenic Lane.
ආරම්භක ස්ථානය: ස්ටැන්ටන්, කෙන්ටකි
අවසාන ස්ථානය: සෙකරියාස්, කෙන්ටකි
දිග: සැතපුම් 47
හොඳම රියදුරු සමය: වසන්ත, ගිම්හාන සහ සරත්
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
මෙම වංගු මාර්ගය Daniel Boone ජාතික වනාන්තරයේ Red River Gorge ජාතික භූ විද්යා ප්රදේශය හරහා ගමන් කරයි. ස්වාභාවික ගල් ආරුක්කු 100 කට අධික ප්රමාණයක්, දිය ඇලි සහ ඝන ශාක පත්ර සහිත මෙම පසුබිම එළිමහන් උද්යෝගිමත් අයගේ සිහිනයක් වන අතර ඡායාරූප අවස්ථා ඕනෑ තරම් ලබා දෙයි. Slade හි, වින්දනයක් සඳහා කයාකිං හෝ ගල් තරණය කිරීමට අවස්ථාවක් ලබා ගැනීම ගැන සලකා බලන්න, නැතහොත් විෂ සහිත සර්පයන්ගෙන් පිරී ඇති කෙන්ටකි උරග සත්වෝද්යානය නැරඹීමට යන්න.
අංක 7 - රතු ගඟ සහ නාඩා උමග.
ආරම්භක ස්ථානය: ස්ටැන්ටන්, කෙන්ටකි
අවසාන ස්ථානය: පයින් රිජ්, Ky
දිග: සැතපුම් 29
හොඳම රියදුරු සමය: වසන්ත, ගිම්හාන සහ සරත්
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
මෙම සංචාරයේ බොහෝමයක් රතු ගංගාව අනුගමනය කරයි, එබැවින් සංචාරකයින්ට සෑම විටම පාහේ නතර වී කඹයක් විසි කිරීමට හෝ මනෝභාවය වැඩි දියුණු වූ විට ජලයේ දිය නෑමට හැකිය. ස්ටැන්ටන් හි, පාලමේ ස්වාභාවික ගල් ආරුක්කු සහිත ඡායාරූප සඳහා කදිම වන ස්කයි පාලම වෙත කිලෝමීටරයක පහසු ගමනක් අතපසු නොකරන්න. 77 මාර්ගයේදී, ඔබට අඩි 900 ක නාඩා උමං මාර්ගය හමුවනු ඇත, එය වරක් දුම්රිය උමං මාර්ගයක් වූ අතර රතු ගංගා ගෝර්ජ් සහ ඩැනියෙල් බූන් ජාතික වනාන්තරය අතර සම්බන්ධකයක් ලෙස සේවය කරයි.
#6 - විශාල ලික් ලූප්
ආරම්භක ස්ථානය: කැරොල්ටන්, කෙන්ටකි
අවසාන ස්ථානය: කැරොල්ටන්, කෙන්ටකි
දිග: සැතපුම් 230
හොඳම රියදුරු සමය: වසන්ත, ගිම්හාන සහ සරත්
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
කෙන්ටකි ගම්බද ප්රදේශය හරහා විවේකී සති අන්ත නිවාඩුවක් ගත කිරීම සඳහා වඩාත් සුදුසු මෙම මාර්ගය New Haven හි මායිමේ Carrollton සහ Big Lick Hollow අතර දර්ශනීය මාර්ග දෙකක් අනුගමනය කරයි. බිග් ලික් හොලෝ හි ඇති මංපෙත් උතුරු ෆෝක් ගඟේ පරිදර්ශක දර්ශන සහ දුම්රිය ඉතිහාසයෙන් පිරී ඇති නිව් හෙවන් හි විචිත්රවත් දර්ශන ලබා දෙයි. වසන්තයේ දී, ඔබ බොහෝ විට මාස තුනක දිගු හයිලන්ඩ් පුනරුද උළෙල හෝ සැප්තැම්බර් මාසයේ සෙල්ටික් උත්සවය හමුවනු ඇත.
අංක 5 - ඔහියෝ ගඟ සහ කඳුළු මාවත
ආරම්භක ස්ථානය: මැරියන්, කෙන්ටකි
අවසාන ස්ථානය: මැරියන්, කෙන්ටකි
දිග: සැතපුම් 89
හොඳම රියදුරු සමය: වසන්ත, ගිම්හාන සහ සරත්
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
මෙම සංචාරය කෙන්ටකි හි කැපී පෙනෙන ස්ථාන දෙකක් - ඔහියෝ ගංගාව සහ කඳුළු මාවතේ කොටසක් - මෙන්ම බොහෝ කඳු බෑවුම් සහ වනාන්තර ප්රදේශ පෙන්වයි. ස්මිත්ලන්ඩ් හි ඓතිහාසික ගොඩනැගිලි නැරඹීමට සහ වේල්ල අසල මසුන් ඇල්ලීම හෝ පිහිනීම වැනි ජල ක්රියාකාරකම් කිහිපයක් භුක්ති විඳීමට ස්මිත්ලන්ඩ් හි නැවතෙන්න. ඔබ සති අන්තය මෙහි ගත කිරීමට තීරණය කරන්නේ නම්, ඔබට කෙන්ටකි ඔප්රි හි සිකුරාදා හෝ සෙනසුරාදා රාත්රී සංදර්ශනයට සහභාගී විය හැකි බෙන්ටන්හි රාත්රියේ රැඳී සිටීම ගැන සලකා බලන්න.
අංක 4 - Elk Creek Winery Loop.
ආරම්භක ස්ථානය: ලුයිස්විල්, කෙන්ටකි
අවසාන ස්ථානය: ලුයිස්විල්, කෙන්ටකි
දිග: සැතපුම් 153
හොඳම රියදුරු සමය: වසන්ත, ගිම්හාන සහ සරත්
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
පෙරළෙන කඳු, නිදන නගර සහ පුළුල් ගොවිබිම් හරහා මෙම ගමන සඳහා ඔබේ කාලය ගන්න, නමුත් මාර්ගයේ තියුණු හැරීම් ගැන විමසිල්ලෙන් සිටින්න. 1835 දී ඉදිකරන ලද එපිස්කෝපල් දේවස්ථානය ඇතුළු පැරණි පල්ලි කිහිපයක් උනන්දුවක් දැක්විය හැකි ෆ්රැන්ක්ෆර්ට් අගනුවර ගවේෂණය කිරීම නවත්වන්න. විශිෂ්ට දසුන් සහ රසවත් වැඩිහිටි බීම සහිත ක්රීක් වයිනරි.
අංක 3 - ඩන්කන් හයින්ස් දර්ශනීය පටුමග.
ආරම්භක ස්ථානය: Bowling Green, Kentucky
අවසාන ස්ථානය: Bowling Green, Kentucky
දිග: සැතපුම් 105
හොඳම රියදුරු සමය: වසන්ත, ගිම්හාන සහ සරත්
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
මෙම මාර්ගයේ අවම වශයෙන් වැදගත් නැවතුම් තුනක් සහිතව, කේක් සාදන පුරාවෘත්තයක් වන ඩන්කන් හයින්ස්ගේ උපන් ස්ථානය වන බෝලිං ග්රීන් හි කෙන්ටකි කෞතුකාගාරයෙන් පටන් ගෙන, දර්ශන උපරිමයෙන් නැරඹීමට දිනක් වෙන් කරන්න. සිත් ඇදගන්නාසුළු දසුන් සහිත හරිත ගංගා නිම්නයේ සැතපුම් 400 ක් සිතියම්ගත කළ භූගත මාර්ග සහ තවත් බොහෝ දේ ඇති Mammoth Cave State Park ගවේෂණය කිරීම නවත්වන්න. ආපසු Bowling Green වෙත පැමිණ, මේ සියලු සුපිරි මෝටර් රථ සාදන එකලස් කිරීමේ කම්හලෙන් වීදියට එපිටින් ඇති ජාතික කොර්වෙට් කෞතුකාගාරයෙන් දවස අවසන් කරන්න.
අංක 2 - පැරණි ෆ්රැන්ක්ෆර්ට් පයික්
ආරම්භක ස්ථානය: ලෙක්සිංටන්, කෙන්ටකි
අවසාන ස්ථානය: ෆ්රෑන්ක්ෆර්ට්, කෙන්ටකි
දිග: සැතපුම් 26
හොඳම රියදුරු සමය: වසන්ත, ගිම්හාන සහ සරත්
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
කෙන්ටකි බ්ලූග්රාස් කලාපයේ හදවත හරහා ගමන් කරමින්, මෙම මංතීරු දෙකේ රට මාර්ගයෙන් ගොවිබිම් පිළිබඳ විශිෂ්ට දසුන් බලාපොරොත්තු වන්න. කලාපය හැඩගස්වා ඇති ධාවන සම්ප්රදායන් සහ සිවිල් යුද්ධ ඉතිහාසය පිළිබඳ රස බැලීමට පෙර කෙන්ටකි අශ්ව උද්යානය හෝ ලෙක්සිංටන් ජාතික සුසාන භූමියේ සංචාරය කිරීම සලකා බලන්න. ෆ්රැන්ක්ෆර්ට් වෙත ගිය පසු, Cove Spring Park විසින් දිනකට පසු විවේක ගැනීමට උපකාර කිරීම සඳහා හර්ස්ට් ඇල්ල වෙත නැගීමක් වැනි බොහෝ විනෝදාත්මක ක්රියාකාරකම් පිරිනමයි.
අංක 1 - ලින්කන් හෙරිටේජ් දර්ශනීය පටුමග
ආරම්භක ස්ථානය: Hodgenville, Kentucky
අවසාන ස්ථානය: ඩැන්විල්, කෙන්ටකි
දිග: සැතපුම් 67
හොඳම රියදුරු සමය: වසන්ත, ගිම්හාන සහ සරත්
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
විවිධ කුඩා නගර සහ බර්බන් රට හරහා මෙම දර්ශනීය ධාවනය උදෑසන හෝ දහවල් ගත කිරීමට හොඳම මාර්ගය වන අතර Louisville හෝ Lexington වැනි නගරවලින් පහසුවෙන් ප්රවේශ විය හැකිය. මෙම මාර්ගයේ ගමන් කරන සංචාරකයින්ට Bardstown සිවිල් යුද්ධ ඉතිහාස කෞතුකාගාරය සහ Perryville Battlefield State ඓතිහාසික අඩවිය වැනි සිවිල් යුද්ධ ලෝලීන්ට උනන්දුවක් දක්වන ස්ථාන ගවේෂණය කිරීමට අවස්ථාව තිබේ. "බෝර්බන් කැපිටල් ඔෆ් ද වර්ල්ඩ්" ලෙස හැඳින්වෙන බාර්ඩ්ස්ටවුන් හි සිටින විට, මේකර්ස් මාර්ක් ඩිස්ටිලරි හෝ ජිම් බීම්ගේ ඇමරිකන් ස්ටිල්හවුස් හි අවුන්සයක් හෝ දෙකක් උත්සාහ කිරීමට වග බලා ගන්න.