ඇරිසෝනා හි හොඳම දර්ශනීය ස්ථාන 10 ක්
අන්තර්ගතය
දර්ශනීය මාර්ගයේ ගමන් කිරීම කලාපය ලබා දිය යුතු දේ බැලීමට හොඳම ක්රමයයි. බොහෝ විට, සංචාරකයින් හොඳ කාලයක් ගත කිරීම හෝ කාලසටහනකට අනුව කටයුතු කිරීම වැනි දේවලට හසු වේ, එයට අවශ්ය වන්නේ අද්විතීය අත්දැකීම් දැකීමට සහ අත්විඳීමට විශ්මිත ස්ථාන පසුකර යාමයි. නීරස උණුසුම් කාන්තාරයකට වඩා බොහෝ දුරින් පිහිටි ඇරිසෝනාහි විවිධ භූ දර්ශනය සැබවින්ම භුක්ති විඳීමට කැමති අය සඳහා, මෙම දර්ශනීය ධාවකයන්ගෙන් එකක් උත්සාහ කරන්න. ඒ අතරම, ජෝන් වේන් වරක් තම තොප්පිය ඔසවන ස්ථානයේ සිටගෙන සිටීම හෝ ලෝකයේ ස්වාභාවික අරුමපුදුම දේ හතෙන් එකක් නැරඹීම වැනි අද්විතීය අවස්ථාවක් ලැබෙන විට වැඩිදුර ගවේෂණය සඳහා නතර වීමට නිදහස් වන්න. .
#10 - මාර්ගය 66
ආරම්භක ස්ථානය: ටොපොක්, ඇරිසෝනා
අවසාන ස්ථානය: හොල්බෲක්, ඇරිසෝනා
දිග: සැතපුම් 304
හොඳම රියදුරු සමය: සියලුම
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
ඇරිසෝනා ඓතිහාසික මාර්ග 66 හි පිරිසිදුම සැතපුම් වලට නිවහන වේ, නමුත් බොහෝමයක් තවමත් I-40 සමඟ පෙලගැසී ඇත. කෙසේ වෙතත්, ගමනාන්තයට වඩා ගමන ගැන උනන්දුවක් දක්වන ඉවසිලිවන්ත සංචාරකයින් සඳහා, මෙම සංකේතාත්මක මාර්ගය සිත් ඇදගන්නාසුළු කළු කඳුකරයේ සිට පැරණි බටහිර චමත්කාරයෙන් පිරුණු කිචි ව්යාපාර දක්වා ආකර්ෂණයන් රාශියක් ලබා දෙයි. මඟ දිගේ ඇති කැපී පෙනෙන නැවතුම් අතරට Grand Canyon Caverns, Meteor ආවාටය සහ සංචාරය අවසානයේ ඇති කොන්ක්රීට් විග්වෑම් ඇතුළත් වේ.
අංක 9 - කයිබාබ් සානුව
ආරම්භක ස්ථානයජනතාව: ජේකබ් ලේක්, ඇරිසෝනා
අවසාන ස්ථානය: කේප් රෝයල්, ඇරිසෝනා
දිග: සැතපුම් 60
හොඳම රියදුරු සමය: සියලුම
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
මෙම ධාවන පථය "Gateway to the Grand Canyon" ලෙස හැඳින්වුවද, එය වැඩි සංචාරක අවධානයක් ආකර්ෂණය කර නොගන්නේ මාර්ග දිගු, වංගු සහිත මාර්ගයක් සපයන බැවිනි. මාර්ගය දිගේ, උතුරු රිම් සිට ඡායාරූප ගැනීමට Grand Canyon Lodge හි නතර වන්න, නැතහොත් පහසු සිට දුෂ්කර දක්වා විහිදෙන කඳු නැගීමේ මංපෙත් වලින් එකක් අනුගමනය කරන්න. ඉන් පසුව, පොයින්ට් ඉම්පීරියල් විසින් ග්රෑන්ඩ් කැනියන් හි අරුමපුදුම දේ පමණක් නොව, නවාජෝ රක්ෂිතය සහ කොලරාඩෝ ගංගාව ද දැකිය හැකි කලාපයේ උසම ස්ථානයේ සිට දර්ශන ඉදිරිපත් කරයි.
#8 - ඕක් ක්රීක් කැනියොන්.
ආරම්භක ස්ථානය: කොඩිය, ඇරිසෝනා
අවසාන ස්ථානය: සෙඩෝනා, ඇරිසෝනා
දිග: සැතපුම් 29
හොඳම රියදුරු සමය: සියලුම
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
මෙම වංගු සහිත මාර්ගයේ බොහෝමයක් කාන්තාර පාෂාණ සැකැස්මේ අතථ්ය වත්තකට බැසීමට පෙර අඩි 2000ක් ගැඹුරු ඕක් ක්රීක් කැනියන්හි දෝෂ රේඛාව අනුගමනය කරයි. විනෝද චාරිකාවක් හෝ කඳු නැගීමක් සඳහා මාර්ගය දිගේ නතර කිරීමට සැලසුම් කරන සංචාරකයින්ට ගාල් කිරීමට හැකි වීමට Red Rock Pass හෝ America the Beautiful Pass එකක් තිබිය යුතුය. ඇත්ත වශයෙන්ම, පොම්පහවුස් වොෂ් පාලමේ සිට ස්ලයිඩ් රොක් රාජ්ය උද්යානය දක්වා වූ ආශ්චර්යයන් ගවේෂණය කිරීම සඳහා නතර වීම නිර්දේශ කෙරේ.
අංක 7 - Tucson Mountain Park සහ Saguaro ජාතික වනෝද්යානය.
ආරම්භක ස්ථානය: දකුණු ටක්සන්, ඇරිසෝනා
අවසාන ස්ථානය: Saguaro ජාතික උද්යානය, ඇරිසෝනා.
දිග: සැතපුම් 26
හොඳම රියදුරු සමය: සියලුම
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
ටක්සන් හි ජීවත් වන හෝ සංචාරය කරන අයට, පැයකට අඩු මෙම සංචාරය දවසේ කොටසක් ගත කිරීමට හොඳ මාර්ගයකි. අඩි 60 ක උසකට ළඟා විය හැකි සහ වසර 150 ක් පමණ ජීවත් විය හැකි Saguaro cacti වනාන්තරයක් හරහා මෙම මාර්ගය ගමන් කරයි. ටක්සන් කඳුකරයේ දර්ශනීය දසුන් ඕනෑ තරම් ඇති අතර, ජෝන් වේන් සහ ක්ලින්ට් ඊස්ට්වුඩ් චිත්රපට ගණනාවක් රූගත කළ ඕල්ඩ් ටක්සන් චිත්රාගාරය අසල නතර කිරීම ගැන චිත්රපට රසිකයින් සලකා බැලිය යුතුය.
අංක 6 - Apache Trail
ආරම්භක ස්ථානය: Apache හන්දිය, ඇරිසෝනා
අවසාන ස්ථානය: ග්ලෝබ්, ඇරිසෝනා
දිග: සැතපුම් 77
හොඳම රියදුරු සමය: සියලුම
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
හිටපු ජනාධිපති තියඩෝර් රූස්වෙල්ට් වරක් පුරසාරම් දෙඩුවේ Apache Trail යනු "ලෝකයේ වඩාත්ම විශ්මයජනක හා දැකීමට වටිනා දර්ශන වලින් එකක්" බවත්, එය නිසැකවම ස්වභාවික හා මිනිසා විසින් සාදන ලද ආශ්චර්යයන්ගෙන් පිරුණු ගමනක් බවයි. ගෝල්ඩ්ෆීල්ඩ් නම් අවතාර නගරයේ ඓතිහාසික රන් ආකරයේ සිට මිථ්යා විශ්වාසවල තේජාන්විත කඳු දක්වා, සංචාරකයින් සතුටු කිරීමට දේවල්වල අඩුවක් නැත. කෙසේ වෙතත්, Apache Trail හි පළමු කොටස පදික කර ඇති අතර දෙවැන්න එසේ නොවන බව මතක තබා ගන්න.
#5 - Coronado Scenic Trail.
ආරම්භක ස්ථානය: ක්ලිෆ්ටන්, ඇරිසෝනා
අවසාන ස්ථානය: ස්ප්රින්ගර්විල්, ඇරිසෝනා
දිග: සැතපුම් 144
හොඳම රියදුරු සමය: සියලුම
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
මෙම මංතීරුවේ වැඩි වාහන තදබදයක් නොතිබිය හැකි නමුත්, සංචාරයට වටින බවට පත් කිරීම සඳහා එහි විශ්මයජනක දසුන් ඕනෑ තරම් තිබේ. එක්සත් ජනපදයේ විශාලතම තඹ ආකරය නොසලකා හරින මොරෙන්සි තඹ පතලේ සිට එහි කෙස් කටු හැරීම් සහිත චේස් කැනියොන් දක්වා, සංචාරකයින් ඔවුන්ගේ ඇඟිලි මත තබා ගැනීමට සෑම විටම යමක් තිබේ. කෙසේ වෙතත්, ධාවනයේ විශේෂත්වය වන්නේ ගිනිකඳු එස්කුඩිල්ලා කන්ද වන ඇරිසෝනා හි තුන්වන උසම කඳු මුදුන වන අඩි 10,912 කි.
#4 - ස්මාරක නිම්නය
ආරම්භක ස්ථානය: Kayentha, ඇරිසෝනා
අවසාන ස්ථානය: මෙක්සිකානු තොප්පිය, යූටා
දිග: සැතපුම් 42
හොඳම රියදුරු සමය: සියලුම
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
ස්මාරක නිම්නය භූ විද්යාඥයෙකුගේ සිහිනයක් විය හැකි නමුත් මෙම මාර්ගයේ දක්නට ලැබෙන විවිධ පාෂාණ කොටස්වල අසිරිමත් බව ඕනෑම කෙනෙකුට අගය කළ හැකිය. අලි පාද සහ චයිස්ට්ලා බුටේ වැනි බොහෝ නිර්මාණ රිදී තිරයෙන් හුරුපුරුදු බවක් පෙනෙනු ඇත, නමුත් කඳු නගින්නන් විනෝදාස්වාදය සඳහා ගණන් කළ නොහැකි තවත් පාෂාණ නිර්මාණයන් ඇත. නවාජෝ ජාතික ස්මාරකය, ගූසෙනෙක් ප්රාන්ත උද්යානය සහ දෙවියන්ගේ නිම්නය නැරඹීමට වක්ර මාර්ගයකින් ඔබේ සංචාරය දීර්ඝ කිරීමට විකල්පයක් ද ඇත.
#3 - Red Rock Scenic Byway.
ආරම්භක ස්ථානය: සෙඩෝනා, ඇරිසෝනා
අවසාන ස්ථානය: ඕක් ක්රීක්, ඇරිසෝනා
දිග: සැතපුම් 15
හොඳම රියදුරු සමය: සියලුම
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
සැතපුම් 15 ක් දිග, Red Rock Scenic Byway බොහෝ දේ පිරිනැමීමට ඇති බවක් පෙනෙන්නට ඇත, නමුත් මෙම කෙටි ගමන කාන්තාර ශාක හා සත්ත්ව විශේෂ හරහා ගමන් කරයි. මෙම ප්රදර්ශන මාර්ගයෙන් නම් කර ඇති රතු පාෂාණය ඇතුළු තේජාන්විත ආකෘතීන්ගෙන් පිරී ඇති පසුබිමකින් අනුපූරක වේ. රෙඩ් රොක් පාස් සමඟින්, කඳු නගින්නන්ට සමීපව නැවැත්විය හැකි අතර, රතු පාෂාණ සානුව තුළම ඉදිකර ඇති ශුද්ධ කුරුසයේ දේවස්ථානය සහ ජනප්රිය කඳු නැගීමේ ගමනාන්තයක් වන ආසන දෙව්මැදුර පර්වතය වැනි ආශ්චර්යයන් දැක ගත හැකිය. .
අංක 2 - ස්කයි අයිලන්ඩ් හි දර්ශනීය මංතීරුව.
ආරම්භක ස්ථානය: ටක්සන්, ඇරිසෝනා
අවසාන ස්ථානය: මවුන්ට් ලෙමන්, ඇරිසෝනා
දිග: සැතපුම් 38
හොඳම රියදුරු සමය: වසන්ත, ගිම්හාන සහ සරත්
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
මෙම මාර්ගය ගවේෂකයන් අඩි 6,000ක කඳු තරණයක් හරහා ගෙන යන අතර එය එක් සංචාරයක දී සෘතු හතරම අනුකරණය කරයි, නමුත් ඉහළින් ඇති දර්ශන උෂ්ණත්වයේ වෙනස්වීම සහ කරකැවෙන උන්නතාංශය ඉතා වටී. මඟ දිගේ ඉන්ධන පිරවුම්හල් නොමැත, එබැවින් සංචාරකයින් සම්පූර්ණ ටැංකියක්, ඕනෑ තරම් ජලය සහ ජැකට් එකක් පවා රැගෙන සූදානම් විය යුතුය. Windy Point සහ Geology Vista යනු ඡායාරූප ශිල්පීන්ගේ ප්රියතම ස්ථාන වේ, නමුත් සමනල මාවත හෝ මවුන්ට් ලෙමන් ස්කයි මධ්යස්ථානය වැනි ඔබේ කැමරා කුසලතා ඔප්නැංවීමට තවත් බොහෝ අවස්ථා තිබේ.
#1 - Grand Canyon Loop
ආරම්භක ස්ථානය: කොඩිය, ඇරිසෝනා
අවසාන ස්ථානය: කොඩිය, ඇරිසෝනා
දිග: සැතපුම් 205
හොඳම රියදුරු සමය: සියලුම
Google සිතියම් මත මෙම ධාවකය බලන්න
කලාපය ගවේෂණය කිරීමට සම්පූර්ණ දිනයක් හෝ සති අන්තයක් ඇති සංචාරකයින් සඳහා, කළ යුතු දේ ලැයිස්තුවේ Grand Canyon Loop අනිවාර්ය වේ. ලෝකයේ මෙම ස්වාභාවික ආශ්චර්යය අගය කිරීම සඳහා සවාරිය ඔබව වඩාත් විශ්මයජනක දසුන් හරහා ගෙන යන අතර, ඇමරිකාවේ සුන්දර පාස් සමඟ අමුත්තන්ට නැවැත්වීමට සහ කඳු නැගීමකින් හෝ ට්රේල් සවාරියකින් ගොඩබිම සමඟ සමීප සම්බන්ධතාවක් ඇති කර ගත හැකිය. කොයෝටා සහ රතු වලිග උකුස්සන් වැනි දේශීය වන සතුන් නිරීක්ෂණය කිරීමට ඕනෑ තරම් අවස්ථාවන් ඇත, නමුත් අමුත්තන් රැට්ල්ස්නේක් සහ ගෝනුස්සන් වැනි අඩු මිත්රශීලී ස්වදේශිකයන් කෙරෙහි දැඩි අවධානයෙන් සිටිය යුතුය.